La fille du marin

2018-

(ongoing project)

My father is a sailor. I come from a family, where distance relationships, saying goodbye and reuniting, adapting to different time zones, or having a huge world map in the middle of the flat where I can follow him have always been ordinary things. Being different than other families was part of my identity.

But for me as a kid sailing always remained a vision: due to the changing situation in the early '90s in Hungary, I had no chance to travel with my father as my mother did before the political changes. Only the anecdotes stayed about the adventures what they had been through together, and I made her tell them to me again and again, before they would fade into oblivion.

At last, photography became the tool to connect to this “legacy”, and to discover it: I went to travel, to find the places that I got to know through their stories. As I realised in the meantime, my trip was going beyond geographical discovery, or simple documentation. The experience, the creating process and the journey itself became the point of my travel, and not the exact places what I have reached. I have continuously encountered with the real places what I “experienced” many times in my imagination, and it became a conflict between fantasy and reality.  Thinking about the photos I took forced me to think about myself. The trip and this project helped me and is still helping me to explore my personal heritage, and to realise how does it influence the way how I live my life. As I also leave again and again as I saw it from my father, and undertake the rootless nomad life with all it’s beauty and difficulties. 

I am still processing the footages and my family archive, and parallel I do interviews with my parents and new photographs based on my memories. These archival materials are “preserving” the stories, the starting points, which led to the photographs. The final form of this project will be a book and installation.

Édesapám tengerész. Egy olyan családból jövök, ahol természetes az állandó búcsú és újra találkozás, a távkapcsolatok, a különböző időzónákhoz való alkalmazkodás, vagy hogy a lakás fő éke egy hatalmas világtérkép ahol követhetem apát, és mellé tűzdelhetem a tőle érkező képeslapokat. Egy olyan ország tengerésze amelynek 1918 óta nincs tengere, mindig felkelti az emberek érdeklődését. Egyfajta kakukktojás, így az, hogy én és a családom mások vagyunk mint a többiek, az identitásom részévé vált.

Gyerekként nekem azonban egy távoli vízió maradt csak a hajózás - mivel a rendszerváltással megszűnt a magyar tengerhajózás, én már nem utazhattam vele, ahogy egykor édesanyám tette. Maradtak az anekdoták az élményekről, amiket együtt éltek át, és melyeket újra és újra el kellett mesélniük nekem, nehogy a feledés homályába merüljenek.

Végül a fotográfia lett az eszköz, amin keresztül kapcsolódhatok ehhez a “hagyatékhoz”, és felfedezhetem azt: nekivágtam, hogy felkeressem a helyeket, amiket a történeteiken keresztül ismertem meg. Ahogy azt időközben felismertem, az út túlmutatott a földrajzi felfedezésen vagy egyszerű dokumentáción. Az utazás lényege nem a felkeresett helyek elérése lett, hanem a tapasztalás, az alkotási folyamat, és az út maga. A folytonos valós találkozás a képzeletben már sokszor “megélt” helyekkel, a fantázia és a realitás konfliktusai. A képeken való gondolkodás az önmagamon való gondolkodásra is késztetett. Az út segített és segít feltérképezni a saját személyes örökségemet,és általa felismertem, hogy ez hogy befolyásolja az életem alakulását, ahogy magam is újra és újra útnak indulok, és vállalom a gyökértelen nomád létet minden szépségével és nehézségével.

A 2018-as utazás óta folyamatosan dolgozom fel a képanyagot és a családi archívumot, illetve készítek új fotókat, melyek a családi történeteken, szimbólumokon és emlékeken alapulnak.